Ünlü şarkıcı Lily Allen telefon bağımlılığıyla savaşıyor… Kocasının kontrolünde

Lily Allen, kocası oyuncu David Harbour’un telefonundaki uygulamaları kontrol ettiğini söyledi. Allen, verdiği röportajda akıllı telefon kullanımını nasıl sınırladığını anlattı.

Allen, şunları söyledi: “Artık Pinwheel adında bir çocuk telefonum var. Gezinme özelliği ve sosyal medyası yok, ancak yine de Uber ve Spotify’a sahip olabilirsiniz. Kocam bu işin sorumlusu, bu yüzden telefonumda uygulama olarak nelere sahip olmama izin verildiğini kontrol ediyor.”

Ünlü şarkıcı, kocasının telefonundakileri de kendisinin kontrol ettiğini paylaştı: “Çünkü o benim ebeveynim, ben de onun ebeveyniyim.”

Allen, telefon kullanımını sınırlamak için bu kadar çaba harcamasının nedeninin, sosyal medyanın bağımlılık yapıcı etkilerinden endişe duyması olduğunu söyledi: “Beynimin yaratıcı tarafı akıllı telefonlar yüzünden mahvoldu. Yaşam kalitesinin akıllı telefon sayesinde arttığını söyleyebilecek kimseyi tanımıyorum. Bazılarımızın diğerlerinden daha fazla bağımlılığa müsait kişilikleri var.”

Ayrıca yakın zamanda çocukların 14 yaşına kadar kullanmaması gerektiğini iddia eden bir kitap okuduktan sonra kızlarının akıllı telefonlarını elinden aldığını da sözlerine ekledi.

Allen ve Harbour Eylül 2020’den beri evliler. Ve Allen’ın eski kocası Sam Cooper ile paylaştığı iki kızı bulunuyor.

Allen, sosyal medyanın ve çocukların akıllı telefon sahibi olmasına izin vermenin tehlikeleri hakkında konuşan tek ünlü değil. Ocak ayında aktör Penélope Cruz da çocuklarının sosyal medyayı kullanmasına izin verme konusundaki endişelerini paylaşmıştı.

Cruz, “Özellikle hâlâ gelişmekte olan bir beyniniz varsa, manipüle edilmek çok kolay. Peki bedelini kim ödüyor? Biz değil, belki 25 yaşında BlackBerry’nin nasıl çalıştığını öğrenen bizim neslimiz değil. Bu çocuklar ve gençler üzerinde acımasız bir deney” demişti.

Nisan ayında Kirsten Dunst da ailesinden hiç kimsenin dışarıda yemek yerken telefon kullanmasına izin verilmediğini söylemişti: “Masada sohbet edemeyen bir çocuk yetiştirmiyorum.”

Microsoft’un eski CEO’su Bill Gates bile çocuklarına 14 yaşına gelene kadar cep telefonu verilmesine izin vermiyordu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yakın zamanda yaptırılan bir araştırma, çocukların sırasıyla 13 ve 18 yaşına gelene kadar akıllı telefon ve sosyal medya kullanmalarının yasaklanması gerektiğini ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir